Dnes je   Neděle, 22.09.2019
    Historie
Historie městyse Bobrová PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 28 Červenec 2009 14:30

Bobrová je jedním z nejstarších sídel na Novoměstsku a založil ji pravděpodobně jeden z prvních kolonizátorů zdejší oblasti Přibyslav z Křižanova. Jeho zeť Boček z Obřan založil roku 1252 žďárský klášter a tomuto klášteru věnoval i desátky z Bobrové. Bobrová byla zřejmě již tehdy osadou roztroušenou po obou stranách říčky Bobrůvky. Část Bobrové zdědila sestra Bočkovy manželky Eliška. Její druhý manžel Hrabiš ze Švábenic se psal později "z Bobrové" a v Bobrové sídlil. Eliška pravděpodobně darovala tuto část osady (Dolní Bobrovou) žďárskému klášteru cisterciáků, zbývající část (Horní Bobrová) zůstala v majetku dědiců Přibyslava z Křižanova.

Celý článek...
 
Bobrovská pověst - Vo světýlkách PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 28 Červenec 2009 14:19

Klimšu syn ze dvorů chodil dom a pantáta muj ho vyváděl ke Klimšovýmu křížu. A dyš to přešli (Klimšu kříž), tak mu povídal Klimšu syn: Franc, tak dite dom, já už se nebojím! A von šel a dal si ruce takle dozadu, a chytlo se ho světlo. Tak to světlo šlo s ním furt až k vobrofskýmu rybníku k Sáce pod tu vrbu a pak se ztratilo.

Celý článek...
 
Bobrovská pověst - Šuberáci PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 28 Červenec 2009 14:16

Horní a dolní Bobrová spolu těsně sousedí, dělí je od sebe jen řeka Bobrůvka, protékající mezi oběma obcemi. Na Horní Bobrové mají svou radnici a svého starostu, na Dolní rovněž. I kostely jsou tam dva, jenomže na Horní je kostel farní, na Dolní jen filiální. Okolnost, že je fara na Horní Bobrové, a farář ve filiálním kostele jen občas přisluhuje, působila mezi obcemi vždycky řevnivost, jež se projevila při každé sebemenší příležitosti. Sousedi se často všelijak navzájem škorpili a škádlili. Šlo - li to jen trochu, nastrojili hned nějakou taškařinu. Napadení nemeškali a vraceli půjčku i s úrokem.

Aktualizováno Pátek, 08 Prosinec 2017 12:04
Celý článek...
 
Bobrovská pověst - Skála PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 28 Červenec 2009 14:15

Když se jde od Olešinek k Bobrové pěšinkou, která vede krásným údolím podél řeky a lesem, přijde se k velké skále, říkají tam U kostela. Podle pověsti prý tam šel z Olešinek nějaký mladík a uviděl tu skálu osvětlenou. Viděl kněze,jak slouží mši svatou, lidi vesměs již zemřelé v podobě, jak je znal za živa.

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Září 2009 14:01
Celý článek...
 
Bobrovská pověst - Kámen PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Úterý, 28 Červenec 2009 14:14

Za Horní Bobrovou se rozkládá velké pastviště, na němž je mnoho kamenů. Nad hřbitovem je velký kámen, na němž je vyznačena bosá lidská noha. Vypravuje se o tom, že tudy šla Smrt a udělala krok z tohoto kamene na hornobobrovský kostel, z něho na dolnobobrovský a odtud na Valy. Dále se již o tom nevypravuje. Pod tímto kamenem byl založen nový hřbitov, který býval dříve okolo kostela. Pověst o tom kameni se udržela podnes. Často si chodíváme měřit onu nohu.

Aktualizováno Čtvrtek, 10 Září 2009 14:01
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2

Obrázky Bobrové

Bobrova-4.jpg

Kontaktní informace

Adresa:
Městys Bobrová
Bobrová 138
okres Žďár n. Sázavou
kraj Vysočina
592 55

Telefon:
566 673910 - ekonomka
566 673210 - kancelář
Fax:
566 673910


Představitelé obce

Starostka:
Zdeňka Smažilová

Místostarosta:
Jan Pokorný

Leoš Mikišek

Členové rady:
Petr Tulis
Jiří Svoboda

Odběr novinek

Zde vložte Váš email:

 Nápověda

Statistika

Reklama